vcvx

09.08.2019

VÝROBA ZELENÉHO ČAJU

V Číne sa ihneď po zbere čerstvo nazbierané čajové lístky zahrievajú vo veľkých nádobách pri teplote cca . 80 ° C. V Japonsku sú čerstvo nazbierané čajové lístky uložené na chvíľu v pare nad horúcou vodou. Rozdelené fermenty sú zničené a fermentácia prerušená. Listy si tak udržia ich prirodzenú tmavo zelenú farbu. Po ukončení ohrievania/parenia sa čaj voľne zroluje, usuší a okamžite zabalí.

V Číne a Japonsku sa hovorí : " Pitie zeleného čaju prispieva k starostlivosti o život".

Zelený čaj nájdete v každej variácii. Malé a guľaté s dlhými svetlo zelenými listami alebo lístky tmavo zelené, šľachovité, nehovoriac o rozdielnych variáciách rôznych chutí a príchutí.


PRÍPRAVA ZELENÉHO ČAJU

Tanín sa v zelenom čaji uvoľňuje rýchlejšie ako v čiernom čaji, aby sa zabránilo horkej chuti treba vodu raz uvariť a potom ochladiť na 80 °C-90 °C. V prípade japonských čajov, nechajte vodu vychladnúť aj na 60 °C -70 °C pred lúhovaním čaju. Zelený čaj môže byť podávaný niekoľkokrát z rovnakých listov.

POZITÍVNE ÚČINKY ZELENÉHO ČAJU

Čistí organizmus: Zelený čaj je najviac bohatý na antioxidanty.

Šálka zeleného čaju denne, pripraveného z kvalitných lístočkov, zbaví postupne organizmus všetkých škodlivín, ktoré sú v ňom usadené.

Pôsobí tiež aj ako skvelý prostriedok, ktorý bráni starnutiu, čo sa odráža aj na kvalite našej pleti a menšej tvorbe vrások. Jeho pravidelným pitím tak organizmus zostáva oveľa dlhšie v dobrej kondícii.

Dodáva nám energiu: Zelený čaj má podstatne silnejší účinok ako káva. Obsahuje viac kofeínu a lepšie povzbudí i našu myseľ. Aj preto ho niektorí ľudia môžu piť iba v dopoludňajších hodinách, pretože inak by mohol spôsobovať problémy so spánkom.

Odvodňuje: Problémy so zavodnením organizmu nám môže pomôcť odstrániť práve zelený čaj. Ten nás totiž zbavuje nadbytočných tekutín a má silné močopudné účinky. Zlepšuje činnosť obličiek a odstraňuje problémy s močovými cestami.

Chudnutie: Zelený čaj obsahuje látky, ktoré na seba lepšie viažu tuk. Vďaka tomu sa nám pri jeho pravidelnom pití podarí lepšie schudnúť. Môžeme ho mať ako doplnok pri diétách. Pri chudnutí je potrebné vypiť vždy šálku čaju ráno na lačno a doplniť ju môžete ešte šťavou z polovice citróna.

Proti rakovine: Zelený čaj nás zbavuje rôznych škodlivín, slúži zároveň aj ako prevencia pred rôznymi ochoreniami. Veľmi účinný je najmä pri karcinogénnych ochoreniach. Ak sa chcete pred nimi ochrániť, je nutné dodržiavať istú pravidelnosť, ktorá pomáha telu účinne sa zbavovať všetkých toxínov a tým brániť vytváraniu nádorov.

Zelený čaj môžete piť počas obdobia, keď sa rozširujú rôzne infekčné ochorenia. Ochráni vás pred chrípkou i nachladnutím. Takisto sa dá použiť aj pri zlepšení liečenia rôznych rán. Vtedy si ich môžete vypláchnuť extraktom, ktorý získate zo silnejšie vylúhovaného vrecúška čaju. Rovnako môžete robiť i kúpeľ pre nohy, keď zabraňujete tvorbe plesní a šíreniu mykózy.

Krajšie zuby a pevnejšie kosti: Zelený čaj obsahuje fluorid. Vďaka obsahu fluoridu nám pitie zeleného čaju napomáha k lepšej kvalite zubov, ale aj pevnosti kostí, čo je veľmi pozitívne hlavne pre staršiu generáciu ľudí. Zároveň je aj výbornou prevenciou pred osteoporózou.

Aj napriek tomu, že má tento druh čaju veľa pozitívnych účinkov na náš organizmus, neodporúča sa podávať malým deťom práve kvôli vysokému obsahu kofeínu.